Danmark
Köpenhamn på väg mot ny bostadsbubbla

Bostadsmarknaden i Köpenhamn och Frederiksberg är på väg mot en ny överhettning tror Danske Banks chefekonom Steen Bocian. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Risken ökar för att en ny dansk bostadsbubbla är på väg att bildas varnar en dansk bankekonom. Fortsätter utvecklingen på den glödheta bostadsmarknaden i Köpenhamn och Frederiksberg passerar huspriserna inom ett halvt år den toppnivå som gällde före finanskrisen. I Aalborg har detta redan skett rapporterar affärstidningen Børsen.
– Vi befinner oss inte på kanten till bostadsbubblan. Men vi har riktning mot den, säger Danske Banks chefekonom Steen Bocian till Børsen.
Enligt Danske Banks beräkningar kan huspriserna i Köpenhamn inom ett halvt år passera den historiska toppnivån från tiden före finanskrisen. För ägarlägenheter beräknas det ta elva månader. Det senaste året har huspriserna i Köpenhamn stigit med drygt elva procent. I Aalborg har huspriserna stigit med närmare åtta procent och har redan nått en ny rekordnivå uppger Børsen.
Steen Bocian menar att anledningen till att bostadsmarknaden i Köpenhamn har återhämtat sig efter finanskrisen är en kombination av låga räntor och en demografik utveckling där allt fler flyttar till de större danska städerna. Nyproduktionen av bostäder når inte upp till inflyttningen till Köpenhamn som uppgår till omkring tusen personer per månad.
Enligt en opinionsmätning från Greens Analyseinstitut tror 53 procent av danskarna att bopriserna fortsätter stiga nästa år.
Steen Bocian tycker inte att det i sig är ett problem att bostadspriserna närmar sig toppnivåerna från 2006.
– Men prisuppgången sker för snabbt och utvecklingen är så stark att folk ännu en gång blir överoptimistiska i förhållande till den framtida prisutvecklingen där folk säger att de måste in på marknaden innan priserna stiger ytterligare.
Steen Bocian får stöd av bostadsekonomen Jens Lunde på Copenhagen Business School som varnar för att räntan snabbt kan stiga så mycket att de nya bostadsköparna får ekonomiska problem. (News Øresund)
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle12 månader sedanJacob Wallenberg om Öresundsregionen: ”Europas mest spännande region”
-
Samhälle9 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark9 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
