Danmark
Klimatet i fokus på konferens om framtidens flygplats i Köpenhamn
”Vår ’license to operate’ är att vi löser klimatproblemet” sade Thomas Woldbye, vd för Köpenhamns Flygplats, vid en konferens i Kongens Lyngby under torsdagen. Konferensen handlade om flygplatsens utbyggnad och utveckling, och mycket kom att kretsa kring flygbranschens utmaning med att sänka sin klimatpåverkan. Utanför konferensen protesterade miljöorganisationer mot flygplatsens utbyggnad, och på scen talade såväl representanter från flygbranschen som politiken om hur luftfart ska göras grönare och mer hållbart.
Köpenhamns flygplats i Kastrup blev under 2019 koldioxidneutral, men ska bli emissionsfri senast 2030 och hela luftfarten från flygplatsen ska bli koldioxidneutral senast 2050. Det var ett av Thomas Woldbye, vd för Köpenhamns flygplats, huvudbudskap vid Köpenhamns flygplats tillväxtkommittés konferens i Kongens Lyngby. Ett steg mot denna utveckling är den klimatfond som presenterades tidigare under hösten.
– Vi lanserade klimatfonden från vår sida för att vi kände ett branschansvar. Det är inte för att undvika att vi får avgifter och skatter, utan för att vi vill lösa problemet. Vi tror att klimatfonden är något som kan ge en reell omställning. Avgifter och skatter tenderar att gå till andra saker, detta kan gå rakt till bland annat framtagandet av nya bränslen, sade Michael Svane, branschdirektör för DI Transport.
Tanken med den klimatfond som luftfartsbranschen i Danmark presenterat under hösten är att säkra finansiering till forskning för en grönare och mer hållbar bransch. Fonden beräknas få in 250-300 miljoner danska kronor årligen ifrån branschen.
Thomas Woldbye menar att utöver vinsten för klimatet kan det även finnas ekonomiska vinster med att ta fram alternativa bränslen till flygbranschen.
– Kommer Danmark igång tidigare än andra finns det potentiella vinster med det. Då kan man exportera sina lösningar till andra som står inför samma problem, sade han.
Redan vid frukosten, innan konferensen startat, var miljöfrågan på allas läppar. Utanför Microsofts anläggning i Kongens Lyngby, där konferensen hölls, stod miljöaktivister med banderoller och flygblad med krav på att flygplatsens utbyggnadsplaner stoppas.
Transportminister Benny Engelbrecht (S) var dagens keynote speaker. Även han ägnade stora delar av sitt tal åt miljöfrågan.
– När jag var ung var utlandsresor något för de rika och priviligierade, så är det inte idag. Det är något vi lätt glömmer. Det privilegiet vi har idag har vi bland annat fått för att resorna blivit billigare, men det finns ett annat pris – klimatpåverkan. Det är avgörande att vi har fokus på utsläppen från transporten. Nu är det dags att sätta handling bakom orden, inte bara för luftfarten utan för hela Danmark, sade han.
Transportministern vill dock inte svara på ifall skapandet av en klimatfond är tillräckligt, eller om luftfartsbranschen kommer se fler skatter eller avgifter.
– Klimatfonden är ett väldigt bra förslag, men jag kan inte svara på om det kommer mer just nu. Jag tycker det är bra om vi i ett klimatpartnerskap tillsammans diskuterar hur vi ska komma vidare, sade han.
(News Øresund – Emil Persson)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund


