Politik
I förhandlingarna efter det danska valet kan förlorare bli vinnare och vice versa
Valresultatet till trots kan partier som gjort ett dåligt resultat ändå få ett avgörande inflytande över regeringsmakten. Exempelvis har mittenpartiet Radikale Venstre, som under de senaste mandatperioderna stött en röd regering, redan fått inviter om samarbete från det borgerliga blocket, rapporterar exempelvis Berlingske.
Lars Løkke Rasmussens Moderaterne, som blev tredje största parti i sitt första folketingsval, såg i opinionsundersökningarna och under valkvällen länge ut att få vågmästarrollen, men tappade den till slut, då det röda blocket blev så stort att det får en egen, knapp, majoritet i folketinget.
Inget självklart regeringsalternativ
Enligt politiska bedömare i Danmark kommer regeringsförhandlingarna att ta lång tid och det finns ingen självklar utgång. I Berlingske diskuteras tre huvudmöjligheter:
• En blocköverskridande regering som omfattar Socialdemokratiet, det borgerliga Venstre och mittenpartiet Moderaterna – men Venstre har inte visat något större intresse för en regering över mitten.
• Att både Radikale Venstre och Moderaterne väljer att stödja det borgerliga blocket – men Radikale har lutat åt vänster under de senaste mandatperioderna.
• En vänsterregering, med fler partier än enbart Socialdemokratiet – men då blir majoriteten mycket knapp.
Färöisk folketingsledamot kräver inflytande
Ytterligare en faktor som påverkar förhandlingarna är att det röda blocket måste stödjas minst tre av de nordatlantiska folketingsledamöterna för att ha majoritet i folketinget. Sjúrður Skaale, folketingsledamot för Socialdemokratiets systerparti på Färöarna, säger till Altinget att hans stöd inte är ovillkorat, utan att han gärna vill få stöd för sin politik om han i sin tur ska stödja regeringen. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20265 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark11 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
