Danmark
Helsingör först i Danmark – inför bestämmelse om max sex förskolebarn per pedagog

Det ska anställas fler pedagoger per barn på förskolorna i Helsingör. Bland de större barnen kommer det att gå högst sex barn per pedagog på Helsingörs förskolor, och på småbarnsavdelningarna blir det höst tre barn per pedagog. Helsingör inför som första kommun i Danmark regler i linje med fackföreningen Barn och Ungdomspedagogernas Landsförbunds (BUPL) krav. Helsingör tillför 4,7 miljoner danska kronor till förskoleområdet under 2020, 8,1 miljoner under 2021 och 13,5 miljoner årligen under 2022 och 2023. Benedikte Kiær (Konservative), borgmästare i Helsingörs kommun, menar att förändringen först kommer att vara fullt genomförd om två år.
– Om vi ska nå i mål med att säkra kvalificerad personal är det helt enkelt nödvändigt att vi gör detta under en tvåårsperiod. Det rör sig om 39 heltidstjänster utöver de vi redan har, och det gör man inte på bara ett år, säger hon till TV2 Lorry.
Även i Frederiksbergs kommun får förskoleområdet ökade medel i kommande budget. I Frederiksberg hoppas man nå målet med tre barn per vuxen på småbarnsavdelningarna och sex barn per vuxen på förskolorna senast 2023. (News Øresund)
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen