Samhälle
Greater Copenhagens vd går till Innovation Skåne
Den 3 juni i år tar Tue David Bak över som ny vd på Region Skånes bolag Innovation Skåne. Han är för närvarande vd för den dansk-svenska politiska samarbetsorganisationen Greater Copenhagen, en tjänst som han tillträdde 2020. Dessförinnan har han bland annat arbetat med att bygga upp det danska utrikesministeriets innovationscenter i Tel Aviv och med det nationella initiativet Scale-Up Denmark.
I slutet av augusti förra året avgick Innovation Skånes dåvarande vd Lotta Törner efter en överenskommelse med bolagets styrelse. Bakom beslutet fanns en diskussion om organisationsform och styrelsens ordförande, Peter Danielsson, meddelade då att en organisationsöversyn skulle göras och som skulle vara grunden för rekrytering av en ny vd.
Innovation Skåne arbetar tillsammans med offentlig sektor samt startups och företag med målet att öka innovationskraften i Skåne, fokusområden är hälsa, mobilitet och foodtech. Till skillnad från bland annat Invest in Skåne, som var en del av Business Region Skåne som genomgick en omstrukturering 2022, drivs Innovation Skåne fortsatt som ett fristående bolag.
Tue David Bak är den andra medarbetaren på Greater Copenhagen som rekryteras till Region Skåne. I slutet av förra året började Kate Plaskonis, tidigare advisor på Greater Copenhagen, tjänsten som senior politisk rådgivare på Region Skåne åt regionstyrelsens ordförande Carl-Johan Sonesson (M). (News Øresund)
-
Danmark12 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20266 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark11 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark11 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
