Danmark
Folketinget har godkänt en utbyggnad av metron till Sydhamnen

Sydhamnsmetron blir en viktig länk för att göra Ny Ellebjerg Station till en ny järnvägsknutpunkt i Köpenhamn. När cityringen och avgreningarna mot Nordhamnen och Sydhamnen är klara år 2023 får Köpenhamn ett tunnelbanesystem som omfattar 45 kilometer och som varje år väntas få 170 miljoner passagerare. Foto: News Øresund
I veckan godkände danska Folketinget en utbyggnad av Köpenhamns Metro till Sydhamnen. Linjen får fem stationer, kostar 8,6 miljarder danska kronor och kommer att vara klar år 2023.
En viktig del med den nya Sydhamnsmetron är att den lägger grunden för att göra Ny Ellebjerg station till en ny järnvägsknutpunkt i Köpenhamn där tåg, S-tåg och metro möts.
När den nya cityringen och avgreningarna till Nordhamnen och Sydhamnen är klara får Köpenhamn ett tunnelbanesystem som omfattar 45 kilometer bana och som kommer att trafikeras av mer än en halv miljon passagerare varje dag. Mer än 85 procent av invånarna i centrala Köpenhamn och brokvarteren kommer att bo inom 600 meter från en metrostation.
– Jag sätter stort värde på den breda uppbackningen i Folketinget om metron till Sydhamnen. Stora delar av Köpenhamn präglas av en byggröra som kommer att vara några år till. I gengäld får vi ett toppmodernt metronätverk som kan jämföras med det som finns i de flesta av världens storstäder, säger Danmarks transportminister Magnus Heunicke (S) i en kommentar. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanFrån och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark10 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark10 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Danmark10 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Norden12 månader sedanNytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Life Science10 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
