Danmark
Folkemødet: Varken människor eller företag ska ”brandskattas”, menar Liberal Alliances partiledare Alex Vanopslagh

ALLINGE. Efter en politisk kräftgång som kulminerade efter Folketingsvalet 2019 och kostade partiet dess ledare Anders Samuelsen och nästan samtliga platser i Folketinget, har Liberal Alliance under den nya partiledaren Alex Vanopslagh studsat tillbaka.
Mot 2019 års valresultat på 2,3 procent landade Liberal Alliance i höstens val på 7,9 procent, vilket gav 14 av 175 mandat i Folketinget. Det var med de siffrorna i ryggen Liberal Alliances partiledare Alex Vanopslagh gick upp på Hovedscenen för sitt partiledartal på Folkemødet den 15 juni.
Därifrån menade Alex Vanopslagh att politiker älskar att tala om kriser (”det finns inget som inte kan utropas till kris”). I stället ville han ”komma in som en solstråle.” Han räknade upp en rad positiva framsteg mänskligheten gjort: fixat hålen i ozonlagret, hittat bättre läkemedel mot både Alzheimers och cancer och att tre av fyra i världen nu har tillgång till rent dricksvatten.
– Och nu kommer det fram att Mette Fredriksen (Danmarks statsminister, red.) kanske ska få ett nytt jobb (efter spekulationer om att hon ska bli ny NATO-chef, red.), så det finns mycket att glädja sig åt, konstaterade han.
Framstegen attribuerade han till ”friheten”. Han menade att de utmaningar världen står inför inte löses på Christiansborg, utan genom att fria människor själva får ta ansvar. Därför ska varken människor eller företag ”brandskattas”, som han kallade det, och menade också att toppskatten borde slopas.
(News Øresund – Henrik Smångs)
News Øresund bevakar på plats den danska demokratifestivalen Folkemødet i Allinge på Bornholm som pågår 15-17 juni.
-
Danmark10 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Danmark12 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Norden12 månader sedan
Digitalt gränshinder löst – nu kan svenskar ”Vippsa” pengar till övriga Norden med sina mobiltelefoner
-
Infrastruktur8 månader sedan
Norska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Politik11 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner
-
Norden10 månader sedan
Nytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Danmark8 månader sedan
Möjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Infrastruktur12 månader sedan
Sveriges regering vill låta Öresundsbrons vinster stanna i regionen