Norden
Flera initiativ vill öka det nordiska samarbetet efter corona
Sveriges Nordenminister vill att de nordiska länderna ska enas om att föra dialog inför beslut som påverkar gränsregioner och de andra nordiska länderna. Finland arbetar med ett förslag om gemensam krisberedskap i Norden. Det är två förslag på hur det nordiska samarbetet ska förbättras efter coronakrisen, som diskuterades under ett seminarium på Nordens Dag under tisdagen.
– Jag skulle vilja att vi Nordenministrar tar ett handslag på att när vi fattar beslut som påverkar gränsregionerna och medborgare i de andra nordiska länderna så ska vi ha en dialog innan. Tillsammans kan vi då sätta oss ner och se vad förslaget innebär, för att underlätta för medborgarna och minimera problem. Då tar vi ett gemensamt ansvar och bevakar de nordiska intressena. Några av de nordiska länderna tycker att förslaget om en överenskommelse är en jättebra idé, andra har inte riktigt omfattat det än, säger Anna Hallberg (S), Sveriges minister för nordiskt samarbete, till News Øresund.
Hon deltog inte i debatten ”Covid-19 sätter tilliten och rörligheten på prov – ett arrangemang om rörlighet och gränssamarbete i Norden”, men förslaget lyftes fram där av Sveriges ambassadör i Danmark, Charlotte Wrangberg.
Bertel Haarder, Danmarks representant i Gränshinderrådet och president för Nordiska rådet 2021, tog i debatten upp det finländska förslaget kring krisberedskap och menade att det måste finnas ett gränssamarbete även på detta område.
– Vi ska också se till att våra beredskapsmyndigheter samarbetar med hur vi hjälper varandra att bekämpa pandemin, precis som man hjälper varandra att bekämpa en brand. Det ska vara gemensamma övningar på det här området även i fredstid. Och vi behöver bättre förvarningar, så att det avtalas att man aldrig stänger eller ändrar regler vid en gräns utan att man minst tre dagar innan säger till dem på den andra sidan gränsen, så att de hinner protestera eller anpassa sig, sade han under debatten.
Malin Dahl, verksamsamhetsansvarig för informationstjänsten Øresunddirekt Sverige, menade dessutom att länderna i framtiden borde lyssna på de gränsregionala aktörerna innan de tog beslut, och ta till sig den kunskap de har innan exempelvis reseförbud införs.
News Øresund – Anna Palmehag
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle12 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Arbetsmarknad12 månader sedanNytt stort projekt om ungas Öresundspendling får stöd av EU-programmet Interreg ÖKS
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
