Infrastruktur
Fler affärsresor i Sverige görs med tåg
Miljön har blivit en allt viktigare faktor när företag ska välja transportsätt för sina affärsresor, skriver Sydsvenskan. Under det första halvåret i år ökade affärsresandet med SJ med nio procent och under de efterföljande fyra månaderna så har antalet stigit med 16 procent. Enligt SJ ligger företagens ökade intresse för klimatsmarta alternativ bakom ökningen.
SJ får också många förfrågningar från företag som vill ha hjälp med miljöberäkningar som kan visa på företagens påverkan av att välja tåget framför att till exempel flyga. Det tyder enligt SJ på att företag är bekymrade över miljön och att de vill visa att de gör en insats för klimatet. Enligt SJ så ger 40 000 tågresor mellan Stockholm och Göteborg samma CO2-utsläpp som en enskild resa med flyg.
Det är inte bara klimat- och miljöfrågor som är anledningen till att fler företag väljer tåget framför flyget. Även möjligheten att kunna arbeta under resan och att man slipper att lägga tid på till exempel säkerhetskontrollen på flygplatsen är bidragande faktorer.
Affärsresandet motsvarar cirka 30 procent av alla tågresor som görs med SJ årligen och sträckorna Stockholm-Malmö-Köpenhamn och Stockholm-Göteborg är de mest populära. SJ uppger för Sydsvenskan att de från mitten av december kommer att utöka kapaciteten med 10 000 platser i veckan på dessa rutter för att kunna bemöta den höjda efterfrågan under rusningstid. Det motsvarar en kapacitetsökning på fem procent. (News Øresund)
-
Arbetsmarknad12 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Samhälle8 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark12 månader sedanNu kostar den danska kronan under 1,50
-
Danmark6 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Samhälle8 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Forskning12 månader sedanRekordstor donation till Lunds universitets cancerforskning från stiftelse med koppling till Ingvar Kamprad och Ikea
-
Danmark12 månader sedanDanska försvaret vill rusta upp flottan för 150 miljarder kronor
-
Danmark10 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
