Danmark
En miljard till danska regeringens nya digitala strategi


Den nya danska digitala strategin ska bland annat leda till bättre teknologikunskap bland skolelever. Foto: News Øresund
En ny digital strategi med 38 satsningar fram till 2025 med målet om att öka på den digitala transformationen i Danmark presenterades på tisdagen. Det handlar bland annat om att digitalisera små och mellanstora företag och förbättra teknologikunskapen bland skolelever.
Den digitala strategin bygger på rekommendationer från Digitalt Vækstpanel och Disruptionrådet. Tre övergripande målsättningar är att näringslivet ska nyttja potentialen för tillväxt i digitaliseringen, att regleringen av den digitala omställningen ska vara smidig och tillåta att nya affärsmodeller testas samt att alla medborgare ska hänga med på utvecklingen och därmed bli redo för framtidens arbetsmarknad.
”Digitala teknologier ger oss nya möjligheter. Till exempel kan big data och artificiell intelligens användas på många sätt i nya produkter, i vårdsystemet eller i företagens produktion och det kan frigöra händer till andra uppgifter” säger utbildning- och forskningsminister Søren Pind i ett pressmeddelande.
Regeringen vill bland annat stärka forskningen om artificiell intelligens och big data, etablera ett offentligt-privat partnerskap, kallad Digital Hub Denmark, som ska främja kompetens och utveckling, göra ett rådgivningsprogram till små- och mellanstora företag, stärka möjligheterna för e-handel, genomföra ett fyrårigt försök på 40–50 skolor med att förbättra teknologikunskapen i skolorna med sikte på att göra ämnet obligatorisk samt att frige mer offentliga data så som från DMI.
Samlat sett satsar regeringen en miljard till de 38 initiativ i strategin fram till 2025. (News Øresund)
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen