Sverige
Efter oro för nytt katastrofår – Sveriges bönder har nu hopp om bra skördar

2019 ser ut att bli ett bra år för svenska lantbrukare. Efter förra årets prövningar med extremt väder och stor torka ser prognosen nu bättre ut för Sveriges bönder. Det har såtts ovanligt mycket vete och oljeväxter, och om vädret håller i sig kommer skördarna bli stora, säger Hushållningssällskapet i sin fältrapport.
2018 plågades lantbruket i Sverige av extrema temperaturer och en massiv torka. På flera håll rådde det foderbrist, och många lantbrukare tvingades nödslakta sina djur. Årets prognos ser bättre ut, och tyder på att exporten från Sveriges lantbruk kommer att bli större än vanligt. Men för bara några veckor sedan, var prognosen dystrare på många håll i landet.
– Vi har gått från befarad katastrof till väntad toppskörd på lite mindre än en vecka. Med så fina bestånd kan det bli toppskörd. Vi får minst normalskörd i alla fall, säger Bengt Viken, växtodlingsrådgivare på Hushållningssällskapet Gotland, till Hushållningssällskapet.
Även i Skåne är prognosen lovande, men väderförutsättningarna är lite ovanliga.
– Vi har ett omvänt läge jämfört med hur det brukar se ut. Det har regnat i östra Skåne där det brukar vara torrt medan det inte kommit regn i västra Skåne, där det brukar regna. Men totalt sett ser det väldigt bra ut, både i höstsädesbestånden och vårgrödorna. Det är långt till skörd, men just nu ser bestånden lovande ut, säger Ida Lindell, växtodlingsrådgivare på Hushållningssällskapet Skåne, i ett pressmeddelande. (News Øresund)
-
Danmark3 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Norden9 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Danmark11 månader sedan
400-åriga renässansbyggnaden Børsen i Köpenhamn brann ned till hälften – röster höjs för att bygga upp den igen
-
Infrastruktur9 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedan
Mobilbetalningar blir möjliga före sommaren mellan Danmark, Norge och Finland
-
Samhälle11 månader sedan
Konjunkturen i Öresund: sysselsättningen stiger fortsatt i Danmark och inflationen i Sverige föll mer än väntat
-
Samhälle12 månader sedan
Tusentals tyskar flyttar till Sverige – ”Schwedenhaus” ny hashtag på sociala medier