Life Science
Efter fondetableringen: danska BioInnovation Institute räknar med att skapa 2 000 nya jobb till och med 2025

Ny ägarstruktur, fler parnerskap och ambitionen om att stödja ännu fler start-ups gör att BioInnovation Institute i Köpenhamn kommer att bidra till att fler jobb skapas i Öresundsregionen de kommande åren, spår vd:n.
BioInnovation Institute (BII) i Köpenhamn kan de kommande åren bli en viktig katalysator för ökad sysselsättning i life science-branschen i Öresundsregionen. Det spår Jens Nielsen, som är vd för BII.
– Vi önskar att vi får en stor påverkan på tillväxt och jobbskapande i regionen, och att vi 2025 kan ha bidragit till att skapa 2000 nya jobb. För att det ska bli möjligt, räknar vi med att öka start-up-finansieringen signifikant från och med 2021, vilket kommer att skapa ännu fler tillväxt- och utvecklingsmöjligheter för forskningsprojekt och start-ups med kommersiell potential, säger han till News Øresund.
Uttalandet kommer efter beslutet om att BII efter en treårig etableringsfas nu bliv en självständig och verksamhetsdrivande fond. Det framgår av ett pressmeddelande från Novo Nordisk-fonden, som sedan 2017 har finansierat BII med 465 miljoner danska kronor.
Med den nye ejerstruktur åbner Novo Nordisk Fonden op for, at andre fonde og organisationer kan tage del i finansieringen af det, som i fremtiden kommer til at hedde BII Fonden.
Båndene til Novo Nordisk Fonden vedbliver dog med at være stærke, idet BII er stillet 3,5 mia. kroner over de næste ti år i udsigt, hvilket svarer til 350 mio. om året, hvis incubatoren leverer de rette resultater, og ambitionen for de næste år er klar, ifølge Jens Nielsen:
– Vi har sat som målsætning at hjælpe endnu flere start-up selskaber med at rejse serie A-investeringer ved at få flere internationale investorer til at kigge mod det voksende potentiale i Norden, siger han med henvisning til, at BII i oktober indgik et samarbejde med otte udenlandske investorer, der skal være med til at udpege interessante virksomhedscases.
Samarbejdsaftaler, der bedre skal forbinde forskningen med industrien, er i efteråret også indgået med Danmarks Tekniske Universitet, Københavns Universitet og senest Aarhus Universitet, og Jens Nielsen mener, at flere partnerskaber med andre nordiske aktører på sigt kan blive en realitet.
– Vi vil gerne skabe flere samarbejdsaftaler omkring fundingmuligheder for forskere på universiteterne, så nordiske samarbejder kunne godt komme på tale, siger han.
Siden etableringen for tre år siden har BII støttet 85 life science-startups og -projekter, der tilsammen har rejst mere end 275 mio. kroner. (News Øresund – Kristoffer Dahl)
NEWS ØRESUND är ett resultat av ett utvecklingsprojekt med Interregfinansiering som under 2012-2014 drevs i samarbete mellan Roskilde Universitet, Lunds universitet och Øresundsinstituttet. Sedan 2015 fortsätter utvecklingen av News Øresund inom Øresundsinstituttet. Under 2019-2020 stärker News Øresund den oberoende bevakningen av regionens life science kluster genom Øresundsinstituttets medverkan i Interregprojektet GC life science analysis initiative.
ØRESUNDSINSTITUTTET är ett oberoende dansk-svenskt kunskapscentrum som genom analyser, fakta, nätverksmöten och medieverksamhet bidrar till en ökad kunskap om utvecklingen i Danmark och Sverige med fokus på Öresundsregionen. Verksamheten drivs utan vinstintresse med finansiering från mer än 100 medlemmar inom offentlighet och det privata näringslivet i Danmark och Sverige.
Nyheterna från News Øresund får fritt återges under förutsättning att News Øresund anges som källa.
Kontakta oss: redaktion (at) newsoresund.org
Mer information: www.newsoresund.org / www.oresundsinstituttet.dk
-
Danmark4 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur10 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden9 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Danmark11 månader sedan
400-åriga renässansbyggnaden Børsen i Köpenhamn brann ned till hälften – röster höjs för att bygga upp den igen
-
Samhälle11 månader sedan
Konjunkturen i Öresund: sysselsättningen stiger fortsatt i Danmark och inflationen i Sverige föll mer än väntat
-
Näringsliv7 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv7 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet