Danmark
Det saknas 15,5 miljarder till dansk tågsatsning
Mer än hälften av finansieringen saknas i Togfonden som ska bekosta elektrifieringen och snabbare järnvägsförbindelser mellan de större danska städerna. Enligt nya beräkningar från Finansministeriet kommer det att saknas 15,5 av de 28,5 miljarder danska kronor som ska finansiera Togfonden. Anledningen är att finansieringen bygger på en ökad beskattning av den danska nordsjöoljan som tappat kraftigt i värde.
Timemodellen är det danska uttrycket för att skapa en tågförbindelse som ska ta en timme Köpenhamn – Odense, Odense – Aarhus och Aarhus – Aalborg. För att timemodellen ska bli verklighet krävs en elektrifiering och upprustning av den danska järnvägen för hastigheteter på 250 km/h kompletterat med nya broar och till vissa delar nya bansträckningar. Själva timemodellen beräknas kosta 14,8 miljarder danska kronor att förverkliga och totalt väntas togfonden innehålla järnvägssatsningar till ett värde av 28,5 miljarder danska kronor. Problemet är att finansieringen bygger på en ökad beskattning av den danska nordsjöoljan som fallit värde i takt med världsmarknadspriset.
Nyligen presenterade Finansministeriet nya beräkningar som visar att oljeprisfallet gör att tågfonden endast beräknas få in 13 av 28,5 miljarder kronor. Beslutet om Togfonden fattades av den förra danska regeringen med socialdemokraterna i spetsen genom en överenskommelse med Dansk Folkeparti. Venstre stod inte bakom överenskommelsen och är det parti som nu innehar regeringsmakten. Budskapet från Venstregeringen är tydligt – det måste ske besparingar. Det har redan ifrågasatts om en ny bro över Vejle Fjord på Jylland för 4,2 miljarder ska byggas. Togfonden innehåller även en kostnadsreserv på 5,2 miljarder kronor. Nu är parterna bakom Togfonden kallade till förhandlingar. (News Øresund)
-
Danmark7 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv11 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Danmark9 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Danmark10 månader sedan
Danska logistikföretaget DSV köper DB Schenker och blir Danmarks näst största företag
-
Politik9 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner
-
Norden10 månader sedan
Digitalt gränshinder löst – nu kan svenskar ”Vippsa” pengar till övriga Norden med sina mobiltelefoner
-
Norden7 månader sedan
Nytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder