Politik
Det drar ihop sig mot en mittenregering i Danmark – ytterpartierna är ute ur förhandlingarna

Vänsterpartierna Enhedslisten och Alternativet samt högerpartierna Nye Borgerlige och Danmarksdemokraterne är ute ur de danska regeringsförhandlingarna. Enligt förhandlingsledaren, statsminister Mette Frederiksen (Socialdemokratiet), återstår de partier som ”kan se sig i en bred regering eller ett mer förpliktande samarbete”, rapporterar Altinget.
I helgen beslöt det största borgerliga partiet Venstre att på allvar gå in i regeringsförhandlingar med Socialdemokratiet. Några dagar senare är flera partier på vänster- och högerkanten ute ur förhandlingarna och politiska analytiker bedömer att en regering över mitten verkligen kan vara på väg i Danmark.
Hittills har regeringsförhandlingarna pågått i tre veckor. Redan tidigt i processen lämnade Danmarksdemokraterna, medan Alternativet och Nye Borgerlige hoppade av på onsdagen den här veckan. Samma dag uppgav Enhedslisten att Mette Frederiksen meddelat att partiet måste lämna förhandlingarna.
– Mette Frederiksen har valt att vända ryggen åt den rödgröna majoritet som befolkningen annars gav henne, och gå till högersidan och försöka bilda regering med dem, säger Enhedslistens partiledare Mai Villadsen till DR Nyheder.
Enhedslisten, som närmast kan jämföras med det svenska Vänsterpartiet, har varit ett av den socialdemokratiska regeringens stödpartier under den senaste mandatperioden.
Även om flera partier lämnat förhandlingarna återstår det dock åtta stycken – Socialdemokratiet, Venstre, Moderaterne, Radikale, Liberal Alliance, Konservative, Socialistisk Folkeparti och Dansk Folkeparti – så förhandlingarna är långt ifrån i mål. Men enligt Mette Frederiksen går de nu in i en ny fas:
– Det är min bedömning att vi absolut kan bilda en bred regering i Danmark. Nu fortsätter förhandlingarna mer intensivt, säger hon enligt Altinget. (News Øresund)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Samhälle12 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år
-
Danmark11 månader sedan
Ny prognos: Köpenhamn växer med 120 000 invånare fram till 2060
-
Infrastruktur11 månader sedan
Öresundsbron klarar fyrdubbling av tågtrafiken för gods och passagerare – men det kräver ytterligare en sänktunnel mellan Pepparholm och Kastrup
-
Samhälle12 månader sedan
Greater Copenhagens vd går till Innovation Skåne