Kultur
Det är osannolikt att Nimis konstinstallation på Kullen kommer att bli byggnadsminne
![](https://www.newsoresund.se/wp-content/uploads/2022/09/Nimis-på-Kullaberg.jpg)
Installationen Nimis, som den avlidne konstnären Lars Vilks byggde på stranden i Kullabergs naturreservat, kommer troligen inte byggnadsminnesförklaras, rapporterar TT i Sydsvenskan.
Länsstyrelsen i Skåne är den myndighet som kan avgöra om en byggnad kan byggnadsminnesförklaras, men byggnadens laglighet och dess framtida förvaltning måste klargöras innan detta kan ske. Höganas kommun, där konstinstallationen finns, vill ha en försäkran från Länsstyrelsen i Skåne om att de kommer att stödja kommunens önskan att bevara Nimis, säger kommunstyrelsens ordförande Peter Schölander från Moderaterna till P4 Malmöhus. Anläggningen har byggts och utvecklats under de senaste 30 åren och är huvudsakligen byggd av drivved och timmer. Det kontroversiella verket har orsakat förvåning och uppståndelse och har aldrig fått något bygglov, men är en attraktion som lockar många besökare. Ingen är officiellt ansvarig för träskulpturen, men Lars Vilks nära vänner har tagit på sig att underhålla Nimis.
Lars Vilks var en kontroversiell konstnär och gjorde bland annat en teckning av profeten Muhammed som en rondellhund. Från och med 2010 levde han under polisskydd. Lars Vilks dog 2021 i en bilolycka och blev 75 år gammal. (News Øresund)
-
Samhälle5 år sedan
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle5 år sedan
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Infrastruktur5 år sedan
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle5 år sedan
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Samhälle5 år sedan
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle5 år sedan
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle5 år sedan
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden5 år sedan
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen