Politik
Den svenska regeringen vill se över ordningslagen efter koranbränningar – får mothugg av stödpartiet SD
Polisen ska kunna ta hänsyn till Sveriges säkerhet när de ger tillstånd till demonstrationer. Detta efter de terrorhot som riktats mot Sverige och landets ambassader efter en rad koranbränningar under året. Därför vill den svenska regeringen vill nu utreda ordningslagen. För långsamt, menar Socialdemokraterna. Absolut inte, menar stödpartiet Sverigedemokraterna.
Regeringen vill värna den svenska yttrandefriheten, enligt justitieminister Gunnar Strömmer, som säger att det i uppdraget inte ingår att överväga grundlagsändringar. Men han menar att det finns ”en säkerhetsmässig sårbarhet” i dagens lagstiftning.
Tidigare i år fick polisen bakläxa av både förvaltningsrätten och senare kammarrätten efter att ha nekat demonstrationstillstånd till just koranbränningar. Båda rätterna kom fram till att polisen inte kunde peka på de konkreta riskerna som krävs för att avslå ansökningarna med hänvisning till ordningslagen.
Regeringens stödparti Sverigedemokraterna är kritiska till att inskränka ordningslagen och har hoppat av samtalen om utredningen. De kommer nu att gå i opposition i frågan, meddelar Gustav Gellerbrandt som är SD:s man i Regeringskansliet, enligt Aftonbladet.
Sverigedemokraternas partiledare, Jimmie Åkesson skriver till Aftonbladet att de aldrig kan acceptera att Sverige anpassar sig efter hot och påtryckningar från islamister och diktaturer:
”Sådan eftergiftspolitik riskerar att skänka legitimitet till de krafter som hatar vårt öppna samhälle.”
Socialdemokraterna vill i stället snabbutreda ifall koranbränningar kan utgöra hets mot folkgrupp eller förargelseväckande beteende. Utredningen om ordningslagen ska redovisas senast den 1 juli 2024, något Socialdemokraterna tycker är för sent och pekar på att Danmark redan gått fram med liknande lagstiftning, vilket lämnar Sverige ”i ett extremt utsatt läge”:
– Danskarna har gjort det här på några månader. Att regeringen nu ska utreda det här i ett år, det är för långt perspektiv. Det borde kunna gå betydligt snabbare än så, sade Magdalena Andersson på en pressträff.
Justitieminister Strömmer välkomnar att Socialdemokraterna vill se över lagstiftningen, men säger att någon ny utredning inte är aktuell. (News Øresund)
Läs mer om Danmarks hantering av koranbränningarna här:
Den danska regeringen lägger fram ett lagförslag om att förbjuda bränning av Koranen
-
Samhälle9 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle9 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark6 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanHelsingborg står värd för Sveriges första Natomöte
-
Politik10 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Danmark12 månader sedanDanmark går på högvarv – men danskarna är pessimistiska om den ekonomiska framtiden
-
Danmark12 månader sedanKris för Köpenhamns restauranger – stagnerad konsumtion och överetablering
