Näringsliv
Danskt läkemedelsbolag siktar på fördubbling till 2020

Danska läkemedelsföretaget Lundbeck siktar på att fördubbla omsättningen fram till 2020. Det berättar företagets koncernchef, Malmöbon Ulf Wiinberg, i en intervju med Berlingske.
Egentligen borde Lundbeck ha stora problem. Många patent löper ut under perioden 2012-2014 och företagets storsäljande antidepressiva läkemedel Cipralex får tuffare konkurrens.
Ulf Wiinberg berättar i intervjun hur Lundbeck storsatsar på att utveckla fler läkemedel, effektivisera verksamheten och skapa nya partnerskap. Under 2014 räknar han med att Lundbecks omsättning ska minska från 15,3 till 13,5 miljarder danska kronor. Men snart ska det vända. Målet är att inom sex år fördubbla omsättningen.
– Vi har satt upp ett mål om att fördubbla verksamheten. Om det innebär 25-26 miljarder kronor eller 30 miljarder vågar jag inte säga, uppger Ulf Wiinberg till Berlingske.
För att målet ska uppnås måste Lundbecks nya antidepressiva läkemedel Brintellix bli en succé. Även de nya produkterna mot schizofreni och Alzheimer, som Lundbeck utvecklar i partnerskap med japanska Otsuka, måste infria förväntningarna. Enligt Ulf Wiinberg blir 2014 och 2015 avgörande år på vägen mot en fördubblad verksamhet.
Lundbeck har sitt huvudkontor och stora anläggningar för forskning och produktion i Valby i Köpenhamn. Cirka 2 000 av Lundbecks omkring 6 000 anställda finns i Danmark.
I likhet med Danmarks största läkemedelsföretag, insulinjätten Novo Nordisk, kontrolleras ägandet i Lundbeck av en fond, Lundbeckfonden.
Även Novo Nordisk växer kraftigt och räknar med att öka antalet anställda i Danmark med 1 000 personer enbart i år, varav hälften inom forskning och utveckling. Novo Nordisk har drygt 38 000 anställda, varav 16 000 i Danmark. (News Øresund)
-
Danmark6 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur12 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Infrastruktur12 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Näringsliv9 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Norden11 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv9 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028