Näringsliv
Dankortet sålt till dansk-amerikansk megafond
17 miljarder danska kronor. Så mycket betalar ett konsortium bestående av Advent International, ATP och Bain Capital för Nets, företaget bakom Dankortet och en rad andra nordiska tjänster.
Nets är främst verksamt i Danmark, men även det svenska systemet eFaktura finns bland företagets tjänster.
Affären innebär att Advent International, ATP och Bain Capital tar över samtliga aktier i Nets från dagens 186 ägare, främst danska och norska banker. Om fem till sju år kan det bli aktuellt med en börsnotering av bolaget, enligt pressmeddelandet.
Den danska tidningen Politiken skriver att Advent International och Bain Capital har en historia av att köpa upp företag för att sedan kraftigt dra ner på personalen.
De tjänster som ingår i Nets är Dankort, danska Betalingsservice, NemID och eBoks, svenska eFaktura och norska AvtaleGiro. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
