Fastighet
Danskt klädföretag vill bygga huvudkontor som kan bli högre än Eiffeltornet

Det danska klädföretaget Bestseller A/S vill bygga nytt kontor med hotell och butiker i en skyskrapa som kan bli upp till 320 meter hög i staden Brande på Jylland. I ett pressmeddelande meddelar företaget att de vill skapa en helt ny sorts huvudkontorsbyggnad som även innehåller hotell, butiker, utbildningsinstitutioner och lekplats. I sin bygglovsansökan till Ikast-Brande kommun beskriver Bestseller hur byggnaden kan bli upp till 320 meter och därmed högre än Eiffeltornet. Det uppger Herning Folkeblad.
– Vi söker om 320 meter för att inte ha någon begränsning i våra undersökningar. Vi har av samma orsak inte nämnt några specifika siffror i vårt pressmeddelande utan bara informerat om att +200 meter. Den kommande tiden kommer att visa var vi slutligen hamnar, säger Bestsellers kommunikationschef Jesper Stubkier till Herning Folkeblad.
Bestseller är ett privatägt danskt klädföretag med ett 20-tal varumärken, däribland Jack & Jones och Vero Moda. Företaget uppger att det saknas hotellkapacitet i Brande och att besökare till stadens företag ibland måste leta efter hotellrum i Herning, Silkeborg, Vejle eller Aarhus. Med det nya huvudkontoret i den tänkta skyskrapan uppger Bestseller att de vill skapa något nytt där det även finns plats för utbildningsinstitutioner, lekande barn och butiker, däribland företagets egna. (News Øresund)
-
Danmark4 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur10 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Danmark11 månader sedan
400-åriga renässansbyggnaden Børsen i Köpenhamn brann ned till hälften – röster höjs för att bygga upp den igen
-
Norden9 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedan
Mobilbetalningar blir möjliga före sommaren mellan Danmark, Norge och Finland
-
Samhälle11 månader sedan
Konjunkturen i Öresund: sysselsättningen stiger fortsatt i Danmark och inflationen i Sverige föll mer än väntat
-
Näringsliv7 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan