Danmark
Danskarnas privata elförbrukning har minskat med 10 procent
Danskarnas elförbrukning har minskat med 9,86 procent under årets första sju månader jämfört med samma period 2021, meddelar Energinet, som är ansvarig för det danska elnätet, enligt DR Nyheter. Den privata elanvändningen har gått ned från 5,73 miljoner megawattimmar förra året till 5,16 miljoner i år.
– Elanvändningen har minskat på dagen, men mindre eller inte alls på natten, säger Jesper Kronborg Jensen, senior affärsutvecklare på Energinet.
Appar som ger kontinuerlig uppdatering av elpriset har nedladdats 70 000 gånger. Höga elpriser som gör att danskarna sparar på elen och till exempel tvättar nattetid eller inte använder torktumlaren kan vara en orsak till sänkningen. Även coronapandemin förra året kan ha inverkan på att det privata förbruket då var högre än i år. (News Øresund)
-
Danmark12 månader sedanFrån och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark11 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark10 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Danmark10 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Norden12 månader sedanNytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Life Science10 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
