Danmark
Danskarna inte längre världens lyckligaste

Danskarna tappar på lyckolistan, men är fortfarande världens tredje lyckligaste folk. Bild: News Øresund/Johan Wessman.
Danskarna får nöja sig med att vara världens tredje lyckligaste folk, enligt en ny Gallupundersökning. I stället är det Panama som intar förstaplatsen. Svenskarna ligger på en åttondeplats, men toppar en annan del av listan.
Svenskarna är nämligen mest nöjda med sin ekonom. Hela 72 procent av svenskarna säger sig vara nöjda med sin ekonomi. Motsvarande siffra för danskarna är 59 procent, vilket ger Danmark tredjeplatsen på det området.
Allra längst ned på lyckolistan ligger krigshärjade länder som Syrien och Afghanistan. (News Øresund)
Fakta: De tio lyckligaste folken.
- Panama
- Costa Rica
- Danmark
- Österrike
- Brasilien
- Uruguay
- El Salvador
- Sverige
- Guatemala
- Kanada
Källa: Gallup
-
Danska valet 20268 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark12 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
-
Danmark8 månader sedanDet kan avgöra vilka fregatter Danmark och Sverige satsar på
-
Samhälle11 månader sedanPå söndag övertar statliga finska VR driften och underhållet av Öresundstågen
