Danmark
Danska villapriser har sjunkit tre månader i rad

Under oktober-december 2017 föll villapriserna i Danmark totalt med 0,7 procent. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Villapriserna sjönk stadigt under de tre sista månaderna 2017, medan priserna för ägarlägenheter minskade under november och december, visar de senaste uppgifterna från Danmarks statistik. Men till skillnad från den svenska bostadsmarknadens prisfall de senaste månaderna handlar detta mer om en avmattning, menar bedömare på intresseorganisationen Finans Danmark.
Under oktober-december 2017 föll villapriserna i Danmark totalt med 0,7 procent. Sett till hela året ökade dock villapriserna med 3,9 procent och priserna för ägarlägenheter med 7,1 procent.
Minskningen i slutet av året handlar alltså snarare om en inbromsning, menar Peter Jayaswal, chef för fastighetsfinansiering på Finans Danmark.
– Vi har efterhand vant oss vid stigande bostadspriser, så när priserna faller tre månader i streck kan man inte undgå att haja till. Det handlar dock inte om något stort prisfall som det vi ser i Sverige. Därtill är de generella förhållandena i dansk ekonomi alltför goda och vi har inte sett en prisstigningstakt som är i närheten av att kunna matcha den svenska under de senaste åren, säger han i en kommentar. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark11 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark11 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
