Politik
Danska statsministern tror på fortsatt gränskontroll men vill undvika fler nedstängningar
Gränskontroll och reserestriktioner kommer fortsatt vara en av de viktigaste åtgärderna för att minska smittspridningen i Danmark. Det säger danska statsministern Mette Frederiksen (S) i en intervju med Berlingske. Hon framhäver att hon gärna undviker att stänga ner hela samhället än en gång och ser fler tester, mer smittövervakning och stöd till vaccinproduktion som viktiga åtgärder utöver kontroll av gränserna.
Den danska statsministern Mette Frederiksen (S) framhäver fyra åtgärder i den fortsatta kampen mot smittspridningen av covid-19 i Danmark. Fler tester, mer övervakning av smittspridningen, danskt stöd till vaccinproduktion samt gränskontroll.
– När jag säger att förutsättningen för att öppna upp igen både på kort och lång sikt är epidemikontroll så gäller det givetvis även reseaktiviteten. Det att ha koll på gränserna blir avgörande och givetvis ännu viktigare än vi upplevde under förra våren, säger Mette Frederiksen (S) till Berlingske.
Hon framhäver att det är ohållbart om Danmarks arbete med att skapa kontroll över smittspridningen blir underminerat av inresande från andra länder och utöver de isolationskrav som redan finns idag vill hon se på möjligheten för karantänhotell.
Även om målet enligt danska vaccinplanen är att alla ska vara vaccinerade innan sommaren är det nödvändigt att se på flera verktyg till epidemikontroll för att undvika framtida nedstängningar av samhället anser statsministern. Danmark har, som Sverige, upplevt förseningar i vaccinleveranserna och eftersom det är osäkert hur väl vaccinet kan hantera alla mutationer av viruset anser Mette Frederiksen att danskarna måste vänja sig vid att bli testade flera gånger i veckan – även på längre sikt.
Framöver vill statsministern även se på hur danska skattemedel kan bidra till att stödja produktionen av vacciner och undersöker därför lösningar som statliga vaccinfabriker i Danmark, licensavtal med producenter och stöd till danska forskningsprojekt kring utveckling av vaccin. (News Øresund)
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad11 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDansk magnat blir storägare i bolaget bakom svenska Fjällräven
-
Turism/kultur12 månader sedanMalmö får ett maraton – efter 39 års uppehåll
-
Danmark5 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Samhälle7 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark11 månader sedanNu kostar den danska kronan under 1,50
-
Forskning11 månader sedanRekordstor donation till Lunds universitets cancerforskning från stiftelse med koppling till Ingvar Kamprad och Ikea
