Danmark
Danska regeringen tillsätter sjukvårdskommission – ska se över hur det framtida sjukvårdssystemet ska organiseras

En ny sjukvårdskommission (sundhedsstrukturkommission) tillsätts i Danmark med huvuduppdraget att se över hur framtidens sjukvårdssystem ska organiseras. Det meddelade den danska regeringen på en presskonferens i veckan. Den nya sjukvårdskommissionen är en del av regeringens planerade reformer som presenterades i december.
Sjukvårdskommissionens huvuduppdrag blir att utarbeta ett beslutsunderlag som på ett opartiskt sätt fastställer och tar fram rekommendationer för organiseringen av Danmarks framtida hälso- och sjukvård. Ordförande för kommissionen blir Jesper Fisker, som också är vd för Kræftens Bekæmpelse. Kommissionen förväntas lämna sina rekommendationer nästa vår.
Den danska sjukvården utmanas av framför allt långa väntetider, stor personalbrist, rekryteringssvårigheter och stora geografiska skillnader på tillgången till vård. Regeringen har i regeringsöverenskommelsen aviserat att de vill förändra hur vården styrs, dokumenteras, kontrolleras och ges. Det ska bland annat ske genom stora satsningar på fler anställda inom vården, bland annat psykiatrin, men också genom att fler privata alternativ och vårdgivare tillåts. Moderaterne har under valkampanjen i höstas och i regeringsförhandlingar drivit på för att förstatliga sjukhusvården. (News Øresund)
Fakta
Regeringen har lagt fram åtta punkter som sjukvårdskommissionen ska behandla.
- Hälso- och sjukvårdens regionala struktur
- Ramen för kommunala hälso- och preventionsprogram
- Samspelet mellan den specialiserade hälso- och sjukvården på sjukhusen och den lokala hälso- och sjukvården i kommunerna och allmänmedicinen
- Organisation och ledning av allmänmedicin
- Finansierings- och incitamentsstrukturer samt kultur och ledning inom hälso- och sjukvården
- Samordning och kvalitetsutveckling inom hälso- och sjukvården
- Organisation av digitala lösningar och IT-infrastruktur
- Valfrihet och patienträttigheter
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur11 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden10 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv8 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv8 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Nu börjar visitationszoner efter dansk modell gälla i Sverige
-
Samhälle11 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028