Danmark
Danska polisen: Gränskontroller stoppar inte gängkriminella över Öresund
Gränskontrollerna mellan Danmark och Sverige har inte förhindrat svenska gängkriminella från att åka över Öresund och begå våldshandlingar. Det menar den danska polismyndigheten Rigspolitiet och säkerhetspolisen PET, enligt Berlingske, som i sin tur hänvisar till handlingar som Der Nordschleswiger tagit del av. ”Vad gäller hotbilden i förhållande till Sverige är det dock polisens bedömning att den tillfälliga gränsövervakningen inte har förhindrat gängmedlemmars aktivitet över Öresund” skriver Rigspolitiet i en skrivelse inför förlängningen av de tillfälliga gränskontrollerna.
Det var oron för den organiserade brottsligheten som fick den dåvarande danska socialdemokratiska regeringen att i 2019 införa tillfälliga gränskontroller, som regelbundet förlängts och under coronapandemin skärpts. Inför den senaste skrev den dåvarande justitieministern Mattias Tesfaye (S) till EU-kommissionen den 12 november i fjor att ”kriminella mönster mellan Sverige och Danmark” utgör en säkerhetsrisk mot Danmark. Han pekade på de ”otaliga våldsamma episoderna mellan olika grupper i södra Sverige” under det första halvåret 2022. Det som faktiskt haft effekt, enligt samma skrivelse från Rigspolitiet, är däremot det ”kontinuerliga utbytet av underrättelser mellan dansk och svensk polis.”
Den danska polisen kontrollerar övergångar över Öresund en till två gånger i veckan. De har också permanent bevakning vid fyra av de 13 tyska övergångarna. Tyska myndigheter kontrollerar inte övergångarna till Danmark, medan Sverige bevakar övergångarna från både Danmark och Tyskland sedan hösten 2015, och den svenska regeringen vill både förnya och skärpa dessa i år. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas


