Danmark
Danska kommunvalet: Tätt lopp på Frederiksberg

Kommunen Frederiksberg, som ligger mitt i Köpenhamn, var nära att för första gången på mer än 100 år få ett rött styre. Det blåa blocket vann dock med runt 200 röster. Foto: News Øresund
I den lilla kommunen mitt i Köpenhamn var det nära att Konservative förlorade sitt mer än 100-åriga styre, men det blåa blocket vann tillslut med knappt 200 röster.
Det Konservative Folkeparti gjorde ett bra val med 37,1 procent av rösterna vilket är en ökning med 1,4 procent. Sedan Radikale Venstre dragit tillbaka sitt stöd till den sittande borgmästaren Jørgen Glenthøj, Liberal Alliance och Dansk Folkeparti gått bakåt och Alternativet fått tillräckligt många röster för ett mandat blev det blåa och röda blocket nästan lika stora – men det blåa blocket vann majoritet med endast runt 200 röster. Det röda blocket kräver nu omräkning av rösterna.
Fakta: Valresultat Frederiksberg kommunval 21 november 2017
Socialdemokratiet: 16,0 procent (17,5)
Socialistisk Folkeparti: 6,2 procent (8,5)
Enhedslisten: 12,1 procent (11,8)
Alternativet: 5,5 procent (-)
De Radikale: 9,6 procent (9,5)
Venstre: 6,3 procent (7,4)
De Konservative: 37,1 procent (35,7)
Liberal Alliance: 3,6 procent (5,0)
Dansk Folkeparti: 2,1 procent (4,0)
Källa: KMDvalg.dk
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20267 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20267 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark11 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Intervjuer12 månader sedanFrån studentmedarbetare på Udenrigsministeriet till ambassadör i Stockholm
