Life Science
Danska folketingspolitiker vill uppdatera tillväxtplan för life science med ny arbetsgrupp

Politiska talespersoner från Venstre och Radikale Venstre stödjer idén om en ny tillväxtplan för life science. Läkemedel, bioteknik och medicinteknikprodukter ska stärka en dansk ekonomi som pressats av coronapandemin, anser de. Näringsministern är positiv.
Stinus Lindgreen, Radikale Venstres talesperson för forskningsfrågor, och Ulla Tørnæs, Venstres talesperson för utbildning och forskning, är positiva till att uppdatera Danmarks tillväxtplan för life science, så att industrin får bättre ramvillkor.
Politikerna uppmanar den danska regeringen att tillsätta en arbetsgrupp som ska identifiera förslag som kan stärka life science-industrin i Danmark. Det skriver PolicyWatch.
Viljan att uppdatera den life science-plan som utformades av den förra, borgerliga regeringen 2018, beror enligt de politiska talespersonerna och industrin på att de anser att i synnerhet läkemedel, bioteknik och medicinsk utrustning kan få dansk ekonomi på fötterna igen efter coronapandemin.
I et fælles indlæg i Altinget i juni fremhævede medicinalvirksomhederne Novo Nordisk og Roche blandt andet, at bedre rammebetingelser for kliniske studier er afgørende, og Lægemiddelindustriforeningen har tilmed kommet med forslag i et nyt katalog.
Erhvervsminister Simon Kollerup (S) er positiv over for idéen og vil inden sommerferien indkalde til drøftelser med industrien.
Knap 40.000 danskere arbejder i life science-branchen, der eksporterede for 127 mia. kr. i 2019. (News Øresund)
NEWS ØRESUND är ett resultat av ett utvecklingsprojekt med Interregfinansiering som under 2012-2014 drevs i samarbete mellan Roskilde Universitet, Lunds universitet och Øresundsinstituttet. Sedan 2015 fortsätter utvecklingen av News Øresund inom Øresundsinstituttet. Under 2019-2020 stärker News Øresund den oberoende bevakningen av regionens life science kluster genom Øresundsinstituttets medverkan i Interregprojektet GC life science analysis initiative.
ØRESUNDSINSTITUTTET är ett oberoende dansk-svenskt kunskapscentrum som genom analyser, fakta, nätverksmöten och medieverksamhet bidrar till en ökad kunskap om utvecklingen i Danmark och Sverige med fokus på Öresundsregionen. Verksamheten drivs utan vinstintresse med finansiering från mer än 100 medlemmar inom offentlighet och det privata näringslivet i Danmark och Sverige.
Nyheterna från News Øresund får fritt återges under förutsättning att News Øresund anges som källa.
Kontakta oss: redaktion (at) newsoresund.org
Mer information: www.newsoresund.org / www.oresundsinstituttet.dk
-
Danmark3 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Norden9 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Danmark11 månader sedan
400-åriga renässansbyggnaden Børsen i Köpenhamn brann ned till hälften – röster höjs för att bygga upp den igen
-
Infrastruktur9 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedan
Mobilbetalningar blir möjliga före sommaren mellan Danmark, Norge och Finland
-
Samhälle11 månader sedan
Konjunkturen i Öresund: sysselsättningen stiger fortsatt i Danmark och inflationen i Sverige föll mer än väntat
-
Samhälle12 månader sedan
Tusentals tyskar flyttar till Sverige – ”Schwedenhaus” ny hashtag på sociala medier