Cleantech
Danska Energistyrelsen fick inte in några bud på någon av de tre havsbaserade vindkraftsparkerna i Nordsjön

Inga bud kom in i torsdags förra veckan på någon av de tre havsbaserade vindkraftsparkerna i Nordsjön som danska staten hade pekat ut. Svenska Vattenfall fanns bland intressenterna, men pekade på att affärerna inte gick att räkna hem, rapporterar TT. Nu har klimat- och energiminister Lars Aagaard gett danska Energistyrelsen i uppdrag att undersöka varför ingen ville buda, skriver ministeriet i ett pressmeddelande. Inga statsstöd utgår i de aktuella projekten.
– Vi måste veta den exakta anledningen till varför marknaden inte bjuder, så att vi vet hur vi bäst ska agera politiskt. Självklart ger dagens resultat inte anledning till någon större optimism inför de kommande tre parkerna, men det kan finnas andra aktörer och affärsmodeller i spel och det vet vi inte förrän i april. Låt mig göra en sak helt klar. Det ska byggas mer havsvind i Danmark. Det var regeringens målsättning i går, och det är det även i dag, säger Lars Aagaard i ett pressmeddelande.
De tre parkerna skulle tillsammans med ytterligare tre parker, vars budgivningstid går ut i april nästa år, kunna producera minst 6 GW i effekt. Det utgör Danmarks största satsning på havsbaserad vindkraft.
Danmark har ett annat system för havsbaserad vindkraft än Sverige, där staten anger var parkerna ska byggas och sedan får näringslivet komma in med anbud som sedan avgör vem som ska få bygga respektive vindkraftspark.
(News Øresund)
-
Danmark6 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur12 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Näringsliv9 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Norden11 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv9 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028