Hållbarhet
Nytt stort stenrev i Köpenhamns hamn
By & Havn och WWF Världsnaturfonden står bakom ett 2 000 kubikmeter stort stenrev i Nordhavnsbassängen i Köpenhamn. Stenrevet är viktigt för den biologiska mångfalden i hamnen eftersom det skapar livsmiljöer för utrotningshotade arter som torsk, ål och musslor, skriver WWF i ett pressmeddelande.
Stenrevet invigdes den 26 november och vid invigningen närvarade Köpenhamns överborgmästare Lars Weiss (S) som lade den sista stenen i revet.
– Förvandlingen av Köpenhamns hamn från en industrihamn till en rekreationshamn är en framgångssaga som inte bara Danmark utan hela världen avundas. För inte så många år sedan avrådde man från att bada i hamnen, men i dag är det en stor blå oas som lockar till sig badare både sommar och vinter, säger han till Ritzau.
”Stenrev är en av de marina livsmiljöer som vi aktivt måste återställa”
Byggandet av bland annat pirar under de senaste 100 åren har lett till att 55 kvadratkilometer stenrev har försvunnit i danska vatten, vilket enligt WWF har haft en allvarlig inverkan på beståndet av olika fiskarter.
– Stenrev är en av de marina livsmiljöer som vi aktivt måste återställa. De är viktiga livsmiljöer för ett antal arter, säger Henrike Semmler Le, marinbiolog på WWF, i pressmeddelandet.
Samarbetet mellan WWF och By & Havn har tidigare resulterat i världens första ”ålrefugium” och 200 fiskodlingar i Köpenhamns hamn, samt en 44 kvadratmeter stor flytande trädgård i Köpenhamns södra hamn, enligt Berlingske.
(News Øresund)
-
Danmark1 månad sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur8 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark10 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Danmark12 månader sedan
Transparency International: Danmark alltjämt minst korrupta landet i världen – Sverige på sämsta placeringen sedan mätningarna startade
-
Danmark12 månader sedan
Danska Nordic Waste har gått i konkurs och lämnar efter sig notan för miljöskandalen – och i Sverige åtalas Think Pink för grovt miljöbrott
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Riksdagen röstar om id-kontrollag den 15 februari – så förbereder sig transportörerna