Arbetsmarknad
124 000 personer flyttade mellan Danmark och Sverige mellan 1861 och 1910
Långt före Öresundsbron fanns det stora migrationsströmmar mellan Sverige och Danmark. Mellan 1861 och 1910 flyttade mer än 124 000 personer mellan länderna. De stora flyttströmmarna underlättades av att det sedan 1819 gick ångfartyg över Öresund.

Migrationsströmmarna var stora mellan Danmark och Sverige i slutet av 1800-talet. Karta: News Øresund
Utvandringen från Sverige påverkades av att det från Danmark och Tyskland kom agenter som sökte arbetskraft. Invandringen till Sverige rörde sig inte om billig arbetskraft utan om danska och tyska företagare, arbetsledare och yrkesarbetare.
Uppgifterna är hämtade från Emigranternas Hus där den stora migrationen mellan Sverige och Danmark samt Sverige och Tyskland i slutet av 1800-talet kallas för den glömda utvandringen.
Förra året bodde det 16 113 svenska medborgare i Danmark, vilket är en ökning med 3 432 personer på tio år. Antalet svenska medborgare som bor i den danska delen av Öresundsregionen uppgår till 12 258, vilket är en ökning med 3 427 personer.
Omvänt bodde det förra året 31 466 danska medborgare i Sverige, en minskning med 8 251 på tio år. I Skåne bor det 19 081 danska medborgare vilket är en minskning med 4 973 på tio år. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur12 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Arbetsmarknad12 månader sedanUber förvärvar stort danskt taxibolag
-
Infrastruktur12 månader sedanNy rapport: Så ska Arlandas konkurrenskraft stärkas
