Näringsliv
Dansk-svenskt livsmedelskluster föreslås i ny tillväxtrapport
Billigare markpriser, välutbildad arbetskraft och ett dynamiskt nyföretagande skulle kunna locka fler danska företag till Malmöregionen om de skånska kommunerna samverkar. Och ett nytt gränsöverskridande kluster inom den kunskapsintensiva delen av livsmedelsindustrin bör bildas. Det är två av rekommendationerna i den rapport om näringslivets förutsättningar i Malmö och Köpenhamn, som forskare vid Malmö universitet och Copenhagen Business School har tagit fram för Tillväxtkommissionen i Malmö.
De båda forskarna Magnus Andersson vid Malmö universitet och Emma Lappi vid Copenhagen Business School går i rapporten ”Malmö-Köpenhamn: kluster, samverkan och investeringar” igenom utvecklingen i Malmö och Köpenhamn från millennieskiftet till år 2016. Lönenivån har under den perioden exempelvis legat betydligt högre i Köpenhamn än i Malmö och andelen kunskapsintensiva företag är avsevärt högre i den danska huvudstaden. I Malmö är en högre andel av företagen nystartade, medan medelomsättningen per sysselsatt person är något högre i Köpenhamn.
Utifrån intervjuer konstaterar forskarna också att stödsystemen för företag inte är helt matchade över gränsen. De skånska stödsystemen är nämligen regionala, medan de danska är nationella. De skånska behöver tydliggöras och marknadsföras bättre är konklusionen, och på den danska sidan råder det osäkerhet om det nationella företagsstödet som fördelas genom 14 offentligt finansierade kluster ens får användas till gränsöverskridande samarbeten. Forskarna rekommenderar att man ska försöka påverka Danmark att öppna upp för den möjligheten.
Övergripande rekommenderar rapporten att Malmö och Köpenhamn arbetar för att komplettera varandra snarare än att konkurrera. Forskarna lyfter fram att Malmö har styrkor i form av tillgång till mark, en relativt sett låg lönenivå och flexibla stödsystem för företag, medan Köpenhamn bland annat har en tydligare regional styrning med fokus på att få folk i arbete. (News Øresund)
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad11 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDansk magnat blir storägare i bolaget bakom svenska Fjällräven
-
Turism/kultur12 månader sedanMalmö får ett maraton – efter 39 års uppehåll
-
Danmark5 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Samhälle7 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark11 månader sedanNu kostar den danska kronan under 1,50
-
Forskning11 månader sedanRekordstor donation till Lunds universitets cancerforskning från stiftelse med koppling till Ingvar Kamprad och Ikea
