Danmark
Dansk Industri vill se fler bussar i hovedstadsområdet

I flera danska kommuner går det färre bussar idag än 2010. Det visar en undersökning som Dansk Industri (DI) Transport tagit fram. DI menar att goda bussförbindelser inte bara är en viktig förutsättning för att få det vardagliga livet att gå ihop för den enskilda men är också centralt för företagens möjlighet att locka arbetskraft. DI vill därför se en uppgradering av kollektivtrafiken inte minst i hovedstadsområdet och uppmanar kommunerna att vända blicken mot Sverige. Det skriver DI i ett pressmeddelande.
Många företag, särskilt i Storkøbenhavn, har idag arbetskraftsbrist och rekryterar från hela Själland. Då är det extra viktigt med goda förbindelser hela vägen till och från arbetet menar Mette Brink, vice styrelseordförande för DI Hovedstaden. I takt med att fler jobb även koncentreras till Storkøbenhavn krävs också en uppgradering av den befintliga kollektivtrafiken för att undvika trängsel.
Det finns dock stora skillnader mellan hovedstadsområdets kommuner. I bland annat Hvidovre och Gladsaxe kommun har antalet körtimmar ökat med 15 respektive 35 procent sedan 2016. I Köpenhamns och Fredriksbergs kommun har antalet körtimmar i stället minskat med elva procent.
Enligt analysen kan en förklaring till nedgången i Köpenhamn och Frederiksberg vara att tunnelbanan byggts ut. Samtidigt pekar Brink på att behovet av bussar kvarstår, trots tunnelbanan. Det behövs ett sätt för människor att ta sig till och från tunnelbanan eller tåget. Många familjer i Storkøbenhavn har inte tillgång till bil och alla har inte möjligheten att ta cykeln. Därför är det fortsatt viktigt att satsa på fler och bättre bussförbindelser, något Brink menar man har lyckats med i Sverige:
– Jag vill uppmana kommunerna i Storkøbenhavn att titta på Sverige, som har lyckats göra kollektivtrafiken så attraktiv att 31 procent av alla resor sker med buss eller tåg. I Danmark är det bara åtta procent. Jag hoppas att detta blir ett tema i kommunalvalet. Politikerna måste prioritera investeringar i bättre busstrafik för att göra det attraktivt för fler i framtiden.
(News Øresund)
Storkøbenhavn består av 18 kommuner:
Köpenhamn, Frederiksberg, Alberslund, Brøndby, Gentofte, Gladsaxe, Glostrup, Herlev, Hviovre, Lyngby-Taarbæk, Rødovre, Tårnby, Vallensbæk, Ballerup, Rudersdal, Furesø, Ishøj och Greve.
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur11 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden10 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv8 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv8 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Nu börjar visitationszoner efter dansk modell gälla i Sverige
-
Samhälle11 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028