Danmark
Danmarks första höghastighetsjärnväg invigdes på fredagen


Likt en orm slingrar den metallglänsande stationen vid Køge Nord sig 225 meter lång över såväl järnväg som motorväg och pendeltåg. Foto: News Øresund
Den är 60 kilometer lång, har kostat tio miljarder danska kronor att bygga och ska göra det möjligt att köra danska höghastighetståg i 250 km/h från Köpenhamn via Køge till Ringsted och så småningom vidare till den kommande Fehmarn Bält-tunneln. På fredagen invigdes Danmarks första höghastighetsjärnväg av kronprins Frederik. En järnväg som i framtiden även kommer att få stor betydelse för svenska resenärer på väg mot Hamburg.

DSBs tåg från Köpenhamn och Ringsted möttes vid den nybyggda stationen Køge Nord där kronprins Frederik på fredagen invigde Danmarks första höghastighetsjärnväg. Foto: Banbedanmark
En knapp timme före lunchtid på fredagen möttes de första tågen från Ringsted och Köpenhamn vid Køge Nord där kronprins Frederik invigde Danmarks första höghastighetsjärnväg. Den nya 225 meter långa stationsbyggnaden vid Køge Nord är omsluten av glänsande metall och slingrar sig likt en orm över den nya järnvägen, motorvägen och en station för S-tog (pendeltåg). Stationsbyggnaden är ritad av Dissing+Weitling samt Cobe och nominerades i kategorin ”Best Futura Project”, Mipim Awards 2015. Nu ska stationen bli en vardaglig knutpunk såväl för pendlare som på sikt mera långväga resenärer på väg till och från kontinenten. Järnvägstrafiken startade dagen efter invigningen och till en början med ett tåg per timme i 120 km/h för att i juli öka farten till 180 km/h. Det tar några år innan den nya järnvägens högsta hastighet på 250 km/h kan nås – först ska nya signalsystem bli klara och nya snabbare tåg köpas in av DSB. Då kommer restiderna mellan Köpenhamn och orter som Køge och Ringsted att märkbart minska.

Den nya höghastighetsjärnvägen mellan Köpenhamn och Ringsted markerad i rött. Den avlastar den befintliga järnvägen som går via Roskilde men gör det också möjligt att i 250 kilometer i timmen köra såväl snabbare regionaltåg som framtida höghastighetståg med sikte mot den kommande Fehmarn Bält-tunneln och Hamburg. Karta: Banedanmark
Den nya höghastighetsjärnvägen från Köpenhamn via Køge till Ringsted knyter an såväl till järnvägen över Stora Bält-förbindelsen som till den kommande tunneln under Fehmarn Bält med framtida tågtrafik till Hamburg. Det gör att järnvägen även kommer att bli en angelägenhet för svenska tågresenärer på väg ner till Tyskland.
Från Ringsted och ner till Rødby kommer den befintliga 115 kilometer långa järnvägen, den så kallade Ringsted-Femern Banen, att uppgraderas till en hastighet på 200 km/h. Mellan Själland och Falster byggs den nya fyra kilometer långa Storstrømsbroen för tåg, bil, cyklister och gångtrafikanter till en kostnad av 4,2 miljarder danska kronor. (News Øresund)
Klicka här för att se Banedanmarks drönarvideo över den nya järnvägen
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen