Politik
Danmark tar plats i FN:s säkerhetsråd för femte gången
I förra veckan valdes Danmark in i FN:s säkerhetsråd för de kommande två åren. I ett pressmeddelande skriver Udenrigsministeriet att Danmark kommer att ”arbeta för att försvara internationell rätt och se till att rådet kan fungera och fatta beslut även under svåra förhållanden”. Även förebyggande åtgärder mot klimatförändringar samt att främja kvinnors roll i arbetet för fred och säkerhet uppges få ett stort fokus. Detta är femte gången som Danmark fungerar som icke-permanent medlem i säkerhetsrådet. Senast var 2005. Övriga fyra nya länder som blev invalda säkerhetsrådet för två år från nyår är Grekland, Panama, Pakistan och Somalia. (News Øresund)
Foto: Flickr – FN/Eskinder Debebe (CC BY-NC-ND 2.0)
Fakta: FN:s säkerhetsråd
FN:s säkerhetsråd består av 15 medlemmar och är FN:s mäktigaste organ. De har huvudansvaret för FN:s arbete med att upprätthålla fred och säkerhet i världen. Av rådets 15 medlemmar är fem permanenta medlemmar medan övriga tio väljs av FN:s generalförsamling för två år i taget. USA, Kina, Ryssland, Storbritannien och Frankrike är permanenta medlemmar och har suttit i säkerhetsrådet sedan 1945. De permanenta medlemmarna har även vetorätt, vilket innebär att om en av de permanenta medlemmarna röstar emot ett förslag kan förslaget inte antas.
Danmark har tidigare varit invalda i FN:s säkerhetsråd under fyra mandatperioder: 1953-54, 1967-68, 1985-86 och 2005-2006.
Även Sverige har varit invalda under fyra mandatperioder: 1957-58, 1975-76, 1997-98 samt 2017-2018.
Källa: DR och Regeringen
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas


