Cleantech
Danmark på väg att upphöra med kolkraft

Avedøreverket utanför Köpenhamn byggdes för olja och kol men förväntas nå en nivå på 50 procent eldning med träpellets från det tredje kvartalet 2016. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Danmark växlar snabbt från kolkraft till förnyelsebar energi. Fram till 2021 minskar den kolbaserade energiproduktionen i landets kraftverk från 2 500 till 700 MW samtidigt som vindkraftsproduktionen av el ökar från 4 800 till 6 569 MW. Det visar en ny rapport från danska energinet.dk som refereras av tidningen Ingeniøren.
Efter 1970-talets oljekris satsade Sverige på kärnkraft och Danmark på kolkraft. Men nu är den danska kolkraftens storhetstid över. Fram till år 2021 väntas de danska kraftverken minska användningen av kolkraft till 700 MW samtidigt som vindkraftsproduktionen väntas öka från 4 800 till 6 569 MW. Antingen läggs kolkraftverken ner eller så konverteras de till drift med biobränsle, oftast träpellets. (News Øresund)
-
Danska valet 20268 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark12 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
-
Danmark8 månader sedanDet kan avgöra vilka fregatter Danmark och Sverige satsar på
-
Samhälle11 månader sedanPå söndag övertar statliga finska VR driften och underhållet av Öresundstågen
