Politik
Danmark och Sverige fredar transittrafiken till Bornholm och Köpenhamns flygplats även i kris
Så kallade transitkorridorer ska hållas öppna för danska resande som ska till Bornholm och svenska resande som ska till Köpenhamns flygplats i Kastrup, även vid införandet av eventuella framtida inreserestriktioner. Det beslutades under ett möte på onsdagen mellan Danmarks och Sveriges respektive ministrar för nordiskt samarbete, Flemming Møller Mortensen (S) och Anna Hallberg (S).
– Vi är väldigt glada över att den danska och svenska regeringen kan presentera en deklaration där vi har kommit överens om att transiten till Bornholm och till Kastrup ska fredas så långt det bara går. Vi ska också ligga väldigt nära varandra i dialogen när det gäller eventuella gränsstängningar framöver. Det är en enorm trygghet för dem som bor på Bornholm, men också för dem i regionen i Sverige som behöver Kastrup, sade Anna Hallberg till News Øresund efter mötet.
Överenskommelsen utgör ingen fullständig garanti, men länderna lovar att alltid värna transittrafiken till Bornholm och Köpenhamns flygplats.
– Kommer det en ny kris så tar varje land beslut om sina egna gränser. Men när vi gör det ska vi till varje pris se till att transiten funkar till Bornholm och till Kastrup. Det är ett väldigt viktigt statement från två regeringar, och även om det blir regeringsskifte i något av eller båda länderna eller båda är det ändå en överenskommelse man gjort två länder emellan, så jag hoppas att det är något som ger trygghet i regionen, säger Anna Hallberg.
Även Flemming Møller Mortensen var nöjd med den konkreta deklarationen.
– Det är otroligt glädjande. Vi vet att Köpenhamns flygplats är otroligt avgörande infrastrukturellt för hela Sydsverige och vi vet hur avgörande det är att bornholmarna kan passera genom Skåne till andra delar av Danmark, sade Flemming Møller Mortensen till News Øresund.
Onsdagens möte hölls i Malmö inom ramen för Greater Copenhagen Task Force och därefter besökte de båda ministrarna den jobbmässa som Greater Copenhagen arrangerade tillsammans med flera andra lokala arrangörer. Tidigare på dagen hade ministrarna också ett eget möte med lunch i Köpenhamn.
News Øresund – Anna Palmehag
-
Infrastruktur11 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark11 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Life Science11 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
-
Danmark11 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
IT / mobiltelefoni10 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad10 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Samhälle12 månader sedanÖresundsbron 25 år och Köpenhamns flygplats 100 år – detta händer 2025
