Samhälle
Danmark förlänger nedstängningen till den 28 februari
Oron för att den brittiska coronamutationen B117 gör att nedstängningen av Danmark förlängs till och med den 28 februari rapporterar Danmarks Radio. Beslutet om förlängningen meddelade landets statsminister Mette Frederiksen vid en presskonferens på torsdagen. Det innebär ett fortsatt församlingsförbud för mer än fem personer, att restauranger endast får sälja hämtmat och att frisörer, gym, kulturlokaler och alla butiker utom livsmedelsbutiker och apotek fortsatt är stängda. Det diskuteras dock en eventuell öppning för att de minsta skolbarnen i årskurs 0-4 ska få återgå till skolundervisning. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad11 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark10 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
