Näringsliv
Coreweave investerar 23 miljarder i AI-datacenter i Sverige, Norge och Spanien

Enligt vad Dagens Industri erfar kommer Coreweaves svenska AI datacenter byggas i Falun. Foto: Flickr – Willem van Valkenburg (CC BY 2.0)
It-företaget Coreweave, som hyr ut molnbaserad processorkraft till AI-funktioner, meddelar att de investerar motsvarande 23 miljarder svenska kronor i nya datacenter i Sverige, Norge och Finland. Enligt vad Dagens Industri erfar kommer den svenska anläggningen att byggas i Falun. Coreweave har tidigare beslutat att investera motsvarande 13,5 miljarder kronor i ett datacenter i Storbritannien.
(News Øresund)
-
Danmark4 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur11 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur10 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden10 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv8 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Danmark12 månader sedan
400-åriga renässansbyggnaden Børsen i Köpenhamn brann ned till hälften – röster höjs för att bygga upp den igen
-
Samhälle12 månader sedan
Konjunkturen i Öresund: sysselsättningen stiger fortsatt i Danmark och inflationen i Sverige föll mer än väntat
-
Näringsliv8 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet