Danmark
Christianias Pusher Street ska bli isbana i december
Senast den 1 december ska isbanan ”Pusher Street on Ice” anläggas i Christiania. Det berättar christianiten Risenga Manghezi, som pratat med tidningen Berlingske om områdets framtid, efter stängningen tidigare i år.
”Pusher Street on Ice” ska bli en 660 kvadratmeter stor isbana mitt på den stängda gatan i Christiania. Samtidigt ska både verkstäder och butiker i området hålla öppet, för att fortsätta hålla gången borta när ”vintern och mörkret kommer”, berättar christianiten Risenga Manghezi.
– Vi har gjort det omöjliga. Vi har stängt ner stånden och den organiserade brottsligheten. Nu är det förändring som gäller. Kulturella evenemang. Muralmålningar på gavlar. Två eller tre lekplatser. Och nu måste vi fundera på vilka företag och konsthallar som ska etablera sig på Pusherstreet, säger han till tidningen.
Det var i fjor som områdets invånare röstade om att stänga Pusher Street, som länge varit tillhåll för kriminella gäng och haschförsäljning. Droppen var ett mord på en 30-årig man med kopplingar till Hells Angels. I april i år tömde den danska staten Pusher Street.
(News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas


