Infrastruktur
Carl Johan Sonesson: ”Jag tror inte kontrollerna kommer att påverka integrationen”
Carl Johan Sonesson (M), regionstyrelsens ordförande i Region Skåne, säger i en kommentar till News Øresund att han har förståelse för den danska regeringens beslut att inför gränskontroller mellan Sverige och Danmark. Kontrollerna införs från och med den 12 november. Det viktigaste är att det är punktvisa kontroller och att de inte stör pendlarna för mycket, menar han.
”Jag tror att det är en bra avvägning med punktvisa kontroller, endast 1-2 gånger i veckan. Jag tror inte att det kommer att påverka integrationen och pendlingen särskilt mycket om det är så sällan”, skriver han i en kommentar till News Øresund.
”Det är bra att det inte är generella kontroller varje dag överallt, såsom Sveriges kontroller mot Danmark utformades. Det hade varit förödande för Öresundsregionen.”, skriver han vidare.
Carl Johan Sonesson säger vidare att vi lever i en orolig värld och att han förstår att den danska regeringen vill bekämpa de kriminella elementen i sitt land och säkra upp tryggheten. (News Øresund)
Läs mer: Danmark inför gränskontroller mot Sverige från den 12 november
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle9 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark9 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
