Fastighet
Byggstart närmar sig för Oceanhamnen i Helsingborg
Nu står det klart att byggstarten för Helsingborgs nya stadsdel Oceanhamnen blir den 24 mars. Oceanhamnen är en av fyra stadsdelar som ska utvecklas inom projektet H+, som är det största stadsutvecklingsprojektet i Helsingborg i modern tid.
– Den nya stadsdelen kommer att ytterligare stärka Helsingborgs nära koppling till vattnet och skapa många nya attraktiva bostäder och mötesplatser för helsingborgarna, säger Peter Danielsson (M), kommunstyrelsens ordförande i Helsingborg, i ett pressmeddelande.
Den nya stadsdelen ska fyllas med fyra bostadskvarter, tre kontorsbyggnader, en park, kajpromenad och en bro som leder till Knutpunkten. Den 24 mars tas det första spadtaget av Helsingborg stad tillsammans med övriga aktörer.
H+ projektet ska fram till 2035 utveckla och förnya de nya och befintliga stadsdelarna Oceanhamnen, Universitetsområdet, Husarområdet och Gåsebäck med målet att skapa en tätare stad och ge plats till den snabbt ökande befolkningen i staden. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas


