Danmark
Borgmästare för arbetsmarknad och integration i Köpenhamn drar sig tillbaka efter kritik


Köpenhamns borgmästare för sysselsättning och integration Anna Mee Allerslev (Radikale) lämnar politiken helt. Foto: News Øresund
Med mindre än en månad kvar till kommunvalet lämnar Anna Mee Allerslev (Radikale) sin post som borgmästare för arbetsmarknad och integration i Köpenhamns kommun. Det meddelade hon idag på en presskonferens. Under de senaste veckorna har kritik väckts mot borgmästaren för att hon bland annat lånat Rådhussalen till sitt bröllop utan kostnad.
Under de senaste veckorna har kritik väckts mot borgmästaren Anna Mee Allerslev eftersom tidningen BT avslöjade att hon använt Rådhussalen gratis till sitt bröllop i augusti. Något som annars uppges kosta 65 000 danska kronor. Dessutom har det kommit fram att hon i samband med planeringen av bröllopsfesten har skickat 84 frågor om bland annat servis och bordsplacering till tjänstemännen på kommunen. Tidningen har även skrivit om att borgmästaren fått låna en lokal gratis till sin födelsedag av ett murarföretag som jobbar för Köpenhamn kommun.
Två partikollegor har avgått i protest efter avslöjandena – ordföranden för Radikale Venstre i Region Hovedstaden och kampanjchefen – och det knappt en månad före kommunvalet den 21 november.
– Under de senaste veckorna har det varit mycket svårt för mig att kunna prata om det jag brinner för – nämligen politik och utveckling av Köpenhamn. Jag var säkert både dum och naiv när jag trodde att det var okej att låna en lokal på Rådhuset till mitt bröllop den 26 augusti i år, skrev Anna Mee Allerslev på sin Facebook igår och det var samma budskap som hon framförde under presskonferensen idag.
Tommy Petersen, som idag är ordförande för Radikale i Köpenhamn, tar över huvudkandidaturen till valet, men det går inte att ändra på valsedlarna så nära inpå valet. Därmed kommer det vara möjligt att rösta på Anna Mee Allerslev, men på presskonferensen gjorde hon klart att hon lämnar politiken i Köpenhamn helt och hållet.
– För mig är det ett farväl och tack, oavsett hur resultatet blir den 21 november, sa hon.
Hon har bett överborgmästare Frank Jensen om att inkalla till ett extraordinärt möte i Borgerrepræsentationen (fullmäktige) där beslutet tas formellt inom de närmsta fyra dagarna.
Anna Mee Allerslev tog över borgmästarposten för arbetsmarknad och integration från sin partikollega Klaus Bondam 2011 och har suttitet i Borgerrepræsentationen sedan 2009. (News Øresund)
-
Danmark6 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Danmark12 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Näringsliv10 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Norden12 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv10 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Danmark8 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Politik8 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner
-
Danmark9 månader sedan
Danska logistikföretaget DSV köper DB Schenker och blir Danmarks näst största företag