Infrastruktur
Danskt regionråd applåderar svenska höghastighetsplaner

Regionstyrelsens ordförande i danska Region Huvudstaden, Sophie Hæstorp Andersen (S), tycker att det är viktigt att Köpenhamns flygplats får en anslutning till den svenska höghastighetsbanan. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Det är viktigt att koppla Köpenhamns flygplats på den planerade svenska höghastighetsbanan. Det anser regionstyrelsens ordförande i Region Huvudstaden Sophie Hæstorp Andersen (S), som därmed stödjer de svenska storstädernas ståndpunkt i Sverigeförhandlingen om framtida höghastighetståg.
– Köpenhamns flygplats är en knutpunkt för lufttrafiken i Nordeuropa. Öresundsbron har fört Skåne närmare oss och den kommande Fehmarn Bält-förbindelsen till Tyskland gör Region Huvudstaden till en transitknutpunkt mellan Skandinavien och kontinenten. Det kräver ett sammanhängande och effektivt transportsystem på tvärs över landsgränserna, säger Sophie Hæstorp Andersen i en kommentar.
Samma sak har de tre svenska storstadsregionerna krävt i ett gemensamt utspel inför Sverigeförhandlingen om hur höghastighetsbanan mellan Stockholm, Göteborg och Malmö ska byggas och finansieras. Förhandlingarna drog igång på allvar i förra veckan.
Läs mer: Storstäder vill att staten ska betala höghastighetsbana
I övrigt ser Sophie Hæstorp Andersen positivt på de svenska planerna. Bland annat lyfter hon fram att det blir lättare att ta sig till forskningsanläggningen ESS när Lund får en station i höghastighetsnätet, samt att en följdeffekt av den nya banan blir snabbare regionala förbindelser i hela Öresundsregionen/Greater Copenhagen. (News Øresund)
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur12 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Arbetsmarknad12 månader sedanUber förvärvar stort danskt taxibolag
-
Infrastruktur12 månader sedanNy rapport: Så ska Arlandas konkurrenskraft stärkas
