Infrastruktur
Skåne begär 15 miljoner i månaden av regeringen


Kostnaden för id-kontrollerna delas av Skånetrafiken och danska DSB. Foto: News Øresund – Johan Wessman
För att täcka Skånetrafikens extrakostnader för id-kontrollerna begär Region Skåne 15 miljoner kronor i månaden av regeringen. Infrastrukturminister Anna Johansson (S) har tidigare öppnat för att trafikbolagen kan få kompensation.
DSB och Skånetrafiken delar lika på kostnaderna för id-kontrollerna av tågpassagerare vid Köpenhamns flygplats i Kastrup. Av de 15 miljonerna som Skånetrafiken står för är sex miljoner direkta kostnader för kontrollerna, medan nio miljoner är vad Skånetrafiken räknar med att förlora på minskat tågresande såväl över bron som inom Skåne.
I en skrivelse till regeringen påpekar regionstyrelsens presidium att det inte blir mycket kvar av det extra stöd regeringen avsatt till Skåne för att regionen burit en stor del av ansvaret för flyktingmottagandet när kostnaderna för id-kontrollerna dragits av.
– Tanken var väl ändå inte att det tillfälliga stöd på 182 miljoner kronor som Skåne har fått kopplat till ökat antal asylsökande skulle gå till att täcka förluster i kollektivtrafiken, säger oppositionsledaren Carl Johan Sonesson (M), i en kommentar. (News Øresund)
Läs mer: Regeringen vill kompensera Skånetrafiken för id-kontrollerna
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen