Samhälle
Tårtkalas när Øresunddirekt fyller 25 år
I 25 år har Øresunddirekt hjälpt människor på båda sidor av Öresund att hitta rätt i frågor om jobb och studier på andra sidan gränsen. Jubileet firades med tårta på Øresunddirekts kontor i Malmö, tillsammans med både pendlare och samarbetspartners.
– Vi har en fantastisk organisation som bidrar och gör nytta för människor och företag på båda sidor av sundet. Det finns fortfarande utmaningar i det gränsöverskridande samarbetet, men mycket positivt har också hänt som är värt att fira, sade Malin Dahl, verksamhetsansvarig för Øresunddirekt Sverige, till News Øresund.
(News Øresund)
-
Infrastruktur12 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Life Science12 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
-
Danmark12 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
IT / mobiltelefoni11 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad11 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDansk magnat blir storägare i bolaget bakom svenska Fjällräven
-
Turism/kultur12 månader sedanMalmö får ett maraton – efter 39 års uppehåll
-
Danmark4 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet

