Cleantech
Eniga politiker lyfte Bornholm som energiö
Publiken var inte helhjärtat såld på planerna på att göra Bornholm till en energiö, som samlar elektriciteten från flera havsvindparker. Men bland politikerna och debattörerna i ”Politisk topdebat om klima og energi” på Folkemødet var enigheten stor om att det kan bli en viktig och lönsam affär för Danmark.
Signe Munk, klimatordförande för SF (Socialistisk Folkeparti), menade att Danmark självklart ska utnyttja sina särdrag.
– Vi har ett land där havsvind blåser och blåser mycket. Där kommer Bornholm som energiö att spela stor roll, också för att man kopplar upp mot Tyskland, sade hon.
Hon fick medhåll av Lea Wermelin, klimat- och energiordförande för Socialdemokratiet, som påpekade att nästa steg när det gäller havsvindkraft är att utveckla energiöar, och att det dessutom skapar arbetsplatser på Bornholm. Angående finansieringen menade hon att även andra länder, som vill ta del av energin, bör vara med och betala för satsningen.
Den tidigare Venstrepolitikern och numera direktören för Green Power Denmark, Kristian Jensen, menade att det är självklart att Danmark ska exportera energi i framtiden. Han jämförde med hur konstigt det vore att exempelvis sätta ett exportförbud på Lego.
– Så exporten kommer att betala för den danska investeringen, sade han.
News Øresund – Anna Palmehag

Från vänster: moderator Karin Aaen från TV2 Bornholm; Bjarke Møller, direktör för Rådet for Grøn Omstilling; Kristian Jensen, vd för Green Power Denmark; Lea Wermelin, klimat- och energiordförande för Socialdemokratiet ; Signe Munk, klimatordförande för SF; och Pernille Vermund, folketingsledamot för Liberal Alliance. Foto: News Øresund – Anna Palmehag
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
