Arbetsmarknad
Positiva reaktioner från regionens organisationer på det nya Öresundsavtalet
Reaktionerna på att det nåtts en ny överenskommelse om ett nytt Öresundsavtal lät inte vänta på sig. Knappt hade den drygt sex minuter långa presskonferensen mellan finansminister Elisabeth Svantesson (M) och Jeppe Bruus (S) avslutats innan pressmeddelandena haglade ut.
Den politiska samarbetsorganisationen Greater Copenhagen uttryckte glädje över beskedet.
”Jag är mycket glad över att vi har fått ett nytt skatteavtal som gör det enklare och mer attraktivt att arbeta och bo i hela regionen. Avtalet undanröjer några av de gränshinder som har hämmat den dansk-svenska arbetsmarknaden. Det gör att fler människor kan arbeta och fler företag kan anställa på andra sidan Öresund”, skriver organisationens ordförande Lars Gaardhøj (S), som också är regionsordförande i Region Hovedstaden, till News Øresund.
Dansk Industri menar att ”det var på tiden att ett nytt avtal kom på plats” och att det kommer att ”göra det lättare för företag att anställa tvärs över sundet”:
”Vi har länge väntat på en revidering av Öresundsavtalet, så jag är mycket glad över att Danmark och Sverige nu har kommit överens om att förbättra det”, säger Lars Sandahl Sørensen, vd för Dansk Industri i ett pressmeddelande.
Region Skåne tror att det nya avtalet kommer göra det lättare för gränspendlare att jobba på distans.
– Med ett nytt avtal på plats får vi en bättre fungerande arbetsmarknad i Öresund. Nya regler kring distansarbete kommer göra det mer attraktivt att gränspendla och det blir enklare för danska arbetsgivare att anställa personer från Sverige, säger Anna Jähnke, ordförande i den regionala utvecklingsnämnden i ett pressmeddelande.
Region Skånes ordförande, Carl-Johan Sonesson (M), skriver i en kommentar till News Øresund att nyheten är ”fantastisk”:
”Det har vi arbetat hårt för i Greater Copenhagen. Det är först och främst en seger för regionens pendlare, arbetsgivare och företag. Det nya skatteavtalet kommer att göra livet mycket enklare för dem, eftersom de uppdaterade och förenklade skattereglerna lättar en del av de administrativa bördorna.” (News Øresund)
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle12 månader sedanJacob Wallenberg om Öresundsregionen: ”Europas mest spännande region”
-
Samhälle9 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark9 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
