Danmark
Nytt danskt parti får ställa upp i Folketingsvalet

Uffe Elbæk under hans tid som kulturminsiter – på Folkemødet på Bornholm i juni 2012. Några månader senare tvingades han avgå och bildade 2013 partiet Alternativet. Han sitter fortfarande kvar som politisk vilde i Folketinget. Uffe Elbæk har en bakgrund som initiativtagare och rektor för den omtalade Kaospilotutbildningen. Foto: News Øresund
Samtidigt som Danmark förbereder sig på en kommande valrörelse har den tidigare danske kulturministern Uffe Elbæk fått ihop ett tillräckligt väljarstöd för att få ställa upp med ett nytt parti i Folketingsvalet – Alternativet.
”Kära alla – här kommer nyheter från Alternativets räknekamp. Och det är goda nyheter. Vi är över mållinjen”, skriver Uffe Elbæk på Twitter sedan det på måndagskvällen stod klart att det nya partiet fått ihop 20 260 så kallade vælgererklæringer. Det innebär att partiet får ställa upp i nästa Folketingsval som måste hållas senast den 15 september i år.
Alternativet bildades på initiativ av Uffe Elbæk sedan han 2012 tvingades avgå som kulturminister efter kritik mot bland annat dyr representation. Han lämnade då Radikale Venstre och bildade Alternativet som beskriver sig som en del av det röda blocket i dansk politik. Uffe Elbæk sitter dock kvar i Folketinget som en så kallad politisk vilde.
På partiets hemsida beskrivs Alternativet som ett hållbart, demokratiskt och socialt rättfärdigt parti som ska göra Danmark till det bästa landet för världen genom en seriös hållbar omställning. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
