Infrastruktur
Byggstart för dubbelspår Maria-Helsingborg blir 2028–2033 enligt nytt regeringsbeslut
Trafikverket ska utreda dubbelspår på sträckan Maria-Helsingborg för byggstart år 2028–2033. Det framgår av ett nytt regeringsbeslut som fattades under torsdagen. Utbyggnaden ingår i den nationella planen för transportinfrastruktur, men har tidigare inte haft en angiven tidsplan.
– Det här är den sista enkelspåriga sträckan på Västkustbanan Göteborg-Malmö där arbetet med dubbelspår ännu inte påbörjats och Trafikverket kan nu gå vidare och utreda utbyggnaden även här, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD) i pressmeddelandet från Landsbygds- och infrastrukturdepartementet.
Den aktuella sträckan, Maria-Helsingborg C, är drygt fem kilometer lång och omfattar utbyggnad av dubbelspår i tunnel från Romares väg till Helsingborg C. Sträckan norrut från Maria till Ängelholm byggs just nu ut till dubbelspår. Det projektet väntas vara klart 2024.
I en riksdagsmotion från fyra riksdagsledamöter från Moderaterna i slutet av förra året framgår att antalet tåg per timma när den pågående utbyggnaden Ängelholm-Maria är klar är tio. Med en utbyggnad till dubbelspår även på sträckan Maria-Helsingborg C kan antalet tåg öka till 30–40 per timme, enligt författarna till motionen.
Beslutet om utbyggnaden av Västkustbanan var ett av flera som fattades av regeringen under dagen när det gäller infrastrukturprojekt. (News Øresund)
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle12 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur12 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Samhälle11 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Arbetsmarknad12 månader sedanNytt stort projekt om ungas Öresundspendling får stöd av EU-programmet Interreg ÖKS
-
Okategoriserade12 månader sedanEnhedslistens partiledare vill städa upp i det danska försvaret
