Danmark
Folketinget har godkänt en utbyggnad av metron till Sydhamnen

Sydhamnsmetron blir en viktig länk för att göra Ny Ellebjerg Station till en ny järnvägsknutpunkt i Köpenhamn. När cityringen och avgreningarna mot Nordhamnen och Sydhamnen är klara år 2023 får Köpenhamn ett tunnelbanesystem som omfattar 45 kilometer och som varje år väntas få 170 miljoner passagerare. Foto: News Øresund
I veckan godkände danska Folketinget en utbyggnad av Köpenhamns Metro till Sydhamnen. Linjen får fem stationer, kostar 8,6 miljarder danska kronor och kommer att vara klar år 2023.
En viktig del med den nya Sydhamnsmetron är att den lägger grunden för att göra Ny Ellebjerg station till en ny järnvägsknutpunkt i Köpenhamn där tåg, S-tåg och metro möts.
När den nya cityringen och avgreningarna till Nordhamnen och Sydhamnen är klara får Köpenhamn ett tunnelbanesystem som omfattar 45 kilometer bana och som kommer att trafikeras av mer än en halv miljon passagerare varje dag. Mer än 85 procent av invånarna i centrala Köpenhamn och brokvarteren kommer att bo inom 600 meter från en metrostation.
– Jag sätter stort värde på den breda uppbackningen i Folketinget om metron till Sydhamnen. Stora delar av Köpenhamn präglas av en byggröra som kommer att vara några år till. I gengäld får vi ett toppmodernt metronätverk som kan jämföras med det som finns i de flesta av världens storstäder, säger Danmarks transportminister Magnus Heunicke (S) i en kommentar. (News Øresund)
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle9 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark9 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
